Hoppa till innehållet
Tillbaka till tävlingarna
Säsong 2012/13

Trollhättan Open

Trollhättans Bowlinghall, Trollhättan9 mars 2013 – 1 apr. 2013

Guide till sidan

Om tävlingsresultaten

Arrangör: Trollhättans bowlingallians.

Deltagare är unika spelare i klassraderna, även utan spelat resultat. Samma spel kan räknas i flera klasser utan att det är fler spelade set. Historiken kan vara ofullständig.

Placering och total kommer från BITS. Totalen inkluderar rapporterat handicap. Snittet är utan HCP: total / antal serier − HCP per serie, och räknas bara för giltiga enblocksresultat.

Flera spelblock eller osäkra värden ger –, inte noll. Ett giltigt nollresultat visas som 0. Placering kan styras av kval, final eller matchspel och behöver inte följa totalslagningen.

Informationen hör till sidan du tittar på.
Registrerade deltagare
129
Klasser med deltagare
6 / 7

Klass 1 - 0-10Kategori H

12 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Tommy Adolfsson76234,51 449
2Andreas Rosander86228,51 419
3Arne Moberg66229,21 411
4Christer Petersson06233,31 400
5Jan Nordberg16231,01 392
6Olle Svensson56224,01 374
7Tore Torgersen06227,81 367
8Roger Öberg06227,31 364
9Tomas Malmberg76220,21 363
10Peter Roos76208,21 291
11M040392JUL0106213,71 282
12Mats Wahlström106195,81 235

Klass 2 - 11-20Kategori H

33 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Peter Andersson136223,81 421
2S-A. Nilsson196215,81 409
3Magnus Linderholm136219,51 395
4Stefan Roos156217,51 395
5Magnus Snell196211,31 382
6Leif Johansson146214,51 371
7Gustaf Johansson116216,51 365
8Michael Cronberg196206,81 355
9Peter Fredriksson126209,21 327
10Petri Karhunen176203,71 324
11Paulina Lavén186202,71 324
12Morgan Ask176203,01 320
13Jani Silvén116208,81 319
14Thomas Emanuelsson146201,31 292
15Christer Granath156200,31 292
16Jonas Magnusson176197,21 285
17Johan Ericsson176196,51 281
18Beatrice Branell136198,51 269
19Johan Leijon166195,31 268
20Thomas Kristiansson196191,81 265
21Tobias Karlsson186191,71 258
22Andreas Magnusson206189,31 256
23Jonny Holm146194,31 250
24Mats Nabbing176189,51 239
25Oskar Sjöstedt126193,21 231
26Jesper II Carlsson156186,21 207
27K-A. Svensson206181,21 207
28Niclas Lärk176182,81 199
29Roger Björklund206179,51 197
30Morgan Tellander196180,01 194
31Mariana Lindberg196179,01 188
32Anton Stenbeck156181,21 177
33Robert Kjellberg146179,71 162

Klass 3 - 21-30Kategori H

28 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Patrik Turnéus296202,01 386
2Marcus Nissen286202,31 382
3Magnus Wall286201,81 379
4Kenneth Ådefjäll226206,71 372
5Michael Forsberg286200,21 369
6Krister Svensson266199,01 350
7P-A. Ahlström296194,81 343
8Claes Björklund276196,71 342
9Gunnar Håkansson246197,31 328
10Sami Backman246195,21 315
11Martin Fredriksson226195,21 303
12Bengt Magnusson216194,21 291
13Peter Bjernhagen306185,01 290
14Eva Ulfsparre276187,71 288
15Risto Jokela306184,21 285
16Kenny Persson216192,01 278
17Hans Lindström246188,71 276
18Oskar Mohlin266185,31 268
19Eva Andersson266182,81 253
20Marcus Fransson246184,51 251
21Simon Bjernhagen306178,31 250
22Jonas Nilsson256183,01 248
23Egil Krog236184,21 243
24Malin Andersson296177,71 240
25Leif Nyberg Samuelsson266180,51 239
26Lennart Andersson226178,21 201
27Emelie Lundgren246171,51 173
28Kjell Wass266168,21 165

Klass 4 - 31-40Kategori H

25 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Marcus Hedebrand396200,21 435
2Subin Elkberg356200,21 411
3Conny Andersson316193,31 346
4Sören Simu376186,51 341
5Jan Backman356186,81 331
6Claes Norberg386183,81 331
7Per Jorfors366185,01 326
8Håkan Högberg316187,21 309
9Johan Tinnberg336184,81 307
10Lars Johansson366181,31 304
11Fatima Carlsson366179,81 295
12Magnus Klein376175,81 277
13Peter Stenberg346178,01 272
14Gunnar Elvin316180,51 269
15Elisabeth Ahlström356175,71 264
16Marie Lundgren396170,51 257
17Kurt Klasson336176,31 256
18Bettina Lärk386170,31 250
19Torbjörn Gustavsson386168,01 236
20Jeanette Johansson316170,51 209
21Carina Wiktorsson346167,31 208
22Jimmy Nordvall376160,31 184
23Pontus Lärk406156,71 180
24K-I. Skoog316163,31 166
25C-g. Back396146,01 110

Klass 5 - 41-50Kategori H

31 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Robin Vinnerholt456200,21 471
2Dennis Hall476188,31 412
3Harry Johansson506184,31 406
4Uno Eliasson416190,01 386
5Malin Arnell506180,51 383
6Torbjörn Nilsson506178,21 369
7Emil Larsson416186,21 363
8Torbjörn Wernersson476178,31 352
9Hans Karlsson506175,01 350
10J-E. Andersen466178,81 349
11Bosse Jahn416183,31 346
12John Pettersson426182,01 344
13William Melcker496172,81 331
14J-E. Stenbeck436178,21 327
15Linus Nilsson436175,21 309
16Kenneth Dahlman436174,71 306
17T-U. Ståhlberg426175,31 304
18L-G. Persson506164,71 288
19H-O. Back506164,51 287
20Christer Johansson416173,21 285
21Helen Nilsson506163,71 282
22Thomas Johansson506162,71 276
23Jan Edeblad466166,21 273
24M-L. Perälä466163,71 258
25Kennert Widell506154,51 227
26A-C. Nordvall466158,31 226
27Jennifer Holm446158,21 213
28Hanna Sloberg446151,21 171
29L-G. Andersson506142,71 156
30Anders Sävström506132,31 094
31Anette Emanuelsson506128,31 070

FinalKategori C

29 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Marcus NissenRapporterade spelblock: 900 (4 ser.) · 834 (4 ser.) · 494 (2 ser.) · 263 (1 ser.) · 248 (1 ser.) · 249 (1 ser.) · 243 (1 ser.)Flera spelblock2814–3 231
2Christer PeterssonRapporterade spelblock: 928 (4 ser.) · 963 (4 ser.) · 444 (2 ser.) · 224 (1 ser.) · 212 (1 ser.) · 213 (1 ser.) · 159 (1 ser.)Flera spelblock014–3 143
3Arne MobergRapporterade spelblock: 844 (4 ser.) · 947 (4 ser.) · 460 (2 ser.) · 218 (1 ser.) · 206 (1 ser.) · 210 (1 ser.)Flera spelblock613–2 885
4Torbjörn NilssonRapporterade spelblock: 874 (4 ser.) · 943 (4 ser.) · 437 (2 ser.) · 236 (1 ser.) · 181 (1 ser.)Flera spelblock5012–2 671
5S-A. NilssonRapporterade spelblock: 900 (4 ser.) · 980 (4 ser.) · 414 (2 ser.) · 190 (1 ser.)Flera spelblock1911–2 484
6Patrik TurnéusRapporterade spelblock: 920 (4 ser.) · 920 (4 ser.) · 417 (2 ser.)Flera spelblock2910–2 257
7Jan BackmanRapporterade spelblock: 832 (4 ser.) · 939 (4 ser.) · 397 (2 ser.)Flera spelblock3510–2 168
8Stefan RoosRapporterade spelblock: 967 (4 ser.) · 948 (4 ser.) · 396 (2 ser.)Flera spelblock1510–2 311
9Emil LarssonRapporterade spelblock: 892 (4 ser.) · 879 (4 ser.) · 386 (2 ser.)Flera spelblock4110–2 157
10Magnus WallRapporterade spelblock: 890 (4 ser.) · 1 038 (4 ser.) · 350 (2 ser.)Flera spelblock2810–2 278
11Leif JohanssonRapporterade spelblock: 901 (4 ser.) · 955 (4 ser.)Flera spelblock148–1 856
12Harry JohanssonRapporterade spelblock: 855 (4 ser.) · 891 (4 ser.)Flera spelblock508–1 746
13Kenneth ÅdefjällRapporterade spelblock: 941 (4 ser.) · 877 (4 ser.)Flera spelblock228–1 818
14Dennis HallRapporterade spelblock: 858 (4 ser.) · 863 (4 ser.)Flera spelblock478–1 721
15Tomas MalmbergRapporterade spelblock: 860 (4 ser.) · 852 (4 ser.)Flera spelblock78–1 712
16Tommy AdolfssonRapporterade spelblock: 906 (4 ser.) · 841 (4 ser.)Flera spelblock78–1 747
17Robin VinnerholtRapporterade spelblock: 907 (4 ser.) · 836 (4 ser.)Flera spelblock458–1 743
18Jan NordbergRapporterade spelblock: 1 007 (4 ser.) · 830 (4 ser.)Flera spelblock18–1 837
19Marcus HedebrandRapporterade spelblock: 839 (4 ser.) · 821 (4 ser.)Flera spelblock398–1 660
20Peter AnderssonRapporterade spelblock: 926 (4 ser.) · 740 (4 ser.)Flera spelblock138–1 666
21Conny Andersson314187,8875
22Uno Eliasson414175,5866
23Malin Arnell504166,0864
24Sami Backman244183,3829
25Michael Forsberg284179,0828
26Andreas Rosander84196,3817
27Magnus Linderholm134187,3801
28Magnus Snell194177,0784
29Subin Elkberg354145,0720

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.