Hoppa till innehållet
Tillbaka till tävlingarna
Säsong 2015/16

DM Individuella - Uppland

Sollentuna Bowlinghall, Sollentuna1 mars 2016 – 13 mars 2016

Guide till sidan

Om tävlingsresultaten

Arrangör: Upplands BF.

Deltagare är unika spelare i klassraderna, även utan spelat resultat. Samma spel kan räknas i flera klasser utan att det är fler spelade set. Historiken kan vara ofullständig.

Placering och total kommer från BITS. Totalen inkluderar rapporterat handicap. Snittet är utan HCP: total / antal serier − HCP per serie, och räknas bara för giltiga enblocksresultat.

Flera spelblock eller osäkra värden ger –, inte noll. Ett giltigt nollresultat visas som 0. Placering kan styras av kval, final eller matchspel och behöver inte följa totalslagningen.

Informationen hör till sidan du tittar på.
Registrerade deltagare
33
Klasser med deltagare
4 / 4

Herrar OpenKategori E

9 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Kim Wikman013202,22 628
2Michael Lagerlöf013198,62 582
3Jesper Gren013191,22 486
4Andreas Bengtsson013175,92 287
5Kåre Birgersson013175,92 287
6Mikael Andersson013172,42 241
7Tomas Wikberg013166,52 165
8Pontus Halldén013164,42 137
9Kenneth Boberg05162,0810

Herrar HCPKategori F

15 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Rolf Ekström4213174,22 811
2Thomas Strandin4213177,42 852
3Olle Wallin3813174,12 757
4Dan Plahn3513177,22 758
5Håkan Sjöman3713163,72 609
6Per Nordin3213171,12 640
7Marcus Söderberg3113169,72 609
8Peter Wikström4213146,42 449
9Joakim Karlsson255172,8989
10Torbjörn Granström225170,4962
11Tommi Soveri425150,2961
12Peter Hellgren365153,2946
13Nicklas Halldén325155,0935
14Faruk Ohranovic425140,6913
15Kjell EkströmUtan spelat resultat22–––

Damer OpenKategori F

3 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Lena FertigRapporterade spelblock: 818 (5 ser.) · 350 (2 ser.)Flera spelblock07–1 168
2Hanna HillmanRapporterade spelblock: 760 (5 ser.) · 311 (2 ser.) · 279 (2 ser.)Flera spelblock09–1 350
3Barbro HegvallRapporterade spelblock: 753 (5 ser.) · 290 (2 ser.)Flera spelblock07–1 043

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.

Damer HcpKategori G

6 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Annsofi Holst3611160,12 157
2Jelena Lund4211143,52 041
3Carina Boberg2711156,72 021
4Anna Thorell4111147,82 077
5Mia Sandberg4211136,21 960
6Leea Helin4211142,42 028