Hoppa till innehållet
Tillbaka till tävlingarna
Säsong 2022/23

Kungälv Open 2022

Kungälvs Bowlinghall, Kungälv8 aug. 2022 – 28 aug. 2022

Guide till sidan

Om tävlingsresultaten

Arrangör: Kungälvs Bowlingklubb.

Deltagare är unika spelare i klassraderna, även utan spelat resultat. Samma spel kan räknas i flera klasser utan att det är fler spelade set. Historiken kan vara ofullständig.

Placering och total kommer från BITS. Totalen inkluderar rapporterat handicap. Snittet är utan HCP: total / antal serier − HCP per serie, och räknas bara för giltiga enblocksresultat.

Flera spelblock eller osäkra värden ger –, inte noll. Ett giltigt nollresultat visas som 0. Placering kan styras av kval, final eller matchspel och behöver inte följa totalslagningen.

Informationen hör till sidan du tittar på.
Registrerade deltagare
125
Klasser med deltagare
3 / 3

0-19 hcpKategori C

54 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Mathias Ulfhielm06237,31 424
2Daniel Pettersson146219,01 398
3Andreas Andersson126211,01 338
4Kenny Persson186203,31 328
5Joachim Lind76213,71 324
6Kristoffer Klasson06220,31 322
7Tommy Zippert136204,21 303
8Christer Jakobsson156200,51 293
9Olle Svensson66208,71 288
10Truls Johannesson176197,01 284
11Conny Hofling116202,31 280
12Edward Karle76206,21 279
13Niklas Hallberg106203,01 278
14Erno Antikainen196193,71 276
15Anders Hesselgren96202,31 268
16Andreas Rosander06210,71 264
17Tobias Räisänen56204,51 257
18Marie Larsson186191,21 255
19Thomas Ohlén136195,31 250
20Christer Gustavsson96198,71 246
21Marcus Bernalt186187,51 233
22Leif Davidsson136191,51 227
23Torbjörn Johansson106194,21 225
24Samuel Svensson136190,31 220
25Robert Stålcrona26201,31 220
26Sven Örnell76196,21 219
27Jesper Johansson136190,01 218
28Arne Moberg116191,31 214
29Alida Molander06202,01 212
30Robin Skans06201,01 206
31Marcus Fransson116189,71 204
32Roger Samuelsson136187,21 201
33Bonny Lilja76192,71 198
34Tim Davidsson56194,51 197
35Leif Nyberg Samuelsson126186,31 190
36Oskar Mohlin106188,01 188
37Joel Lindergren Krantz166181,31 184
38Nicklas Odbert66191,21 183
39Pascal Hatoum126184,71 180
40Tobias Edén116185,71 180
41Ludvig Dahlström186177,21 171
42Timmie Ahl46190,51 167
43Anton Ekman66188,21 165
44Alexander Mavrikakis116182,81 163
45Mikael Roos06192,51 155
46Lennie Guldbrandson196172,51 149
47Björn Nilsson156175,71 144
48Linus Pettersson106178,31 130
49Marthin Bergstrand136175,01 128
50Sebastian Friberg66181,51 125
51Niklas Lönnerfors96177,51 119
52Richard Ohlén196167,21 117
53Robin Frisk96176,71 114
54Wiktor Nordqvist06153,2919

20-40 hcpKategori C

71 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Timmy Carlsson266209,31 412
2Freda Pettersson256200,81 355
3Eddy Kairis236201,01 344
4Mikael Blomqvist316189,21 321
5Jonatan Samuelsson Ungerman406178,31 310
6Patrik Holm406175,31 292
7Nicholas Chill406173,71 282
8Erik Hesselgren326181,21 279
9Peter Gustafsson286184,01 272
10Jonathan Samuelsson216190,31 268
11Erik Kilander336178,21 267
12C-E. Bergqvist286182,31 262
13INT00000000106208,21 249
14Conny Andersson206187,21 243
15Erik Bengtsson296177,51 239
16Anders Ekman326174,21 237
17Niklas Gustafsson216184,71 234
18Johanna Borgström386167,71 234
19Annika Nord216184,51 233
20Göran Johansson256180,31 232
21Susanna Ottosson406165,21 231
22Johanna Persson226183,01 230
23Elsa Kaldemark406164,31 226
24Philip Björk406164,01 224
25Ulf Råå246179,01 218
26Eva Andersson246178,81 217
27Emelie Samuelsson266176,71 216
28Riitta Persson406162,21 213
29Michael Engström276175,01 212
30John Johansson246177,81 211
31Johanna Kilander406161,81 211
32Jarmo Lindmark336168,71 210
33S-A. Alexandersson396160,81 199
34Jonathan Svensson206178,81 193
35Cecilia Svensson206178,71 192
36Robert Steén266172,51 191
37Madelene Kaldemark406158,01 188
38Ajet Jahiu406158,01 188
39Jesper Pettersson246174,01 188
40Bo Elefant256171,31 178
41Gunnar Ström326163,71 174
42Rebecca Gustafson386157,01 170
43Rasmus Roos246171,01 170
44J-E. Karlsson246170,81 169
45Lars Ahlbin256169,51 167
46Bo Lindström396154,81 163
47Jessica Lext216172,01 158
48Helen Holmberg406152,51 155
49Inger Petterson396153,31 154
50Peter Lihnell276165,31 154
51Jimmie Nilsson406152,21 153
52Tord Nilsson246167,21 147
53Johan Ekman236166,01 134
54Therese Johansson406147,81 127
55Gary Lång336154,01 122
56Mariette Svensson406146,71 120
57Margareta Alexandersson406145,71 114
58Linus Ström336152,71 114
59Elias Petersson406143,01 098
60Paul Hellberg406142,71 096
61Fia Råå406142,31 094
62Joakim Blixt406142,01 092
63Aarne Tukki216161,01 092
64Lennart Edvardsson406141,71 090
65Maria Jorfors406139,31 076
66P-U. Karlsson406138,21 069
67Hanna Råå406137,81 067
68Victoria Andersson406137,71 066
69Bobo Josefsson406136,51 059
70Madeleine Andersson406130,81 025
71Wilma Wänman406130,21 021

FinalKategori C

22 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Timmy CarlssonRapporterade spelblock: 940 (4 ser.) · 535 (2 ser.) · 660 (3 ser.) · 475 (2 ser.)Flera spelblock2611–2 610
2Elsa KaldemarkRapporterade spelblock: 828 (4 ser.) · 840 (4 ser.) · 647 (3 ser.) · 486 (2 ser.) · 393 (2 ser.)Flera spelblock4015–3 194
3Erik HesselgrenRapporterade spelblock: 839 (4 ser.) · 808 (4 ser.) · 425 (2 ser.) · 597 (3 ser.)Flera spelblock3213–2 669
4Andreas AnderssonRapporterade spelblock: 916 (4 ser.) · 472 (2 ser.) · 362 (2 ser.)Flera spelblock128–1 750
5Freda PetterssonRapporterade spelblock: 805 (4 ser.) · 569 (3 ser.)Flera spelblock257–1 374
6Jonatan Samuelsson UngermanRapporterade spelblock: 901 (4 ser.) · 782 (4 ser.) · 464 (2 ser.)Flera spelblock4010–2 147
7Erik KilanderRapporterade spelblock: 866 (4 ser.) · 796 (4 ser.) · 384 (2 ser.)Flera spelblock3310–2 046
8Christer JakobssonRapporterade spelblock: 888 (4 ser.) · 817 (4 ser.) · 367 (2 ser.)Flera spelblock1510–2 072
9Daniel Pettersson144180,5778
10Nicholas ChillRapporterade spelblock: 918 (4 ser.) · 776 (4 ser.)Flera spelblock408–1 694
11Ajet JahiuRapporterade spelblock: 838 (4 ser.) · 771 (4 ser.)Flera spelblock408–1 609
12Kenny Persson184172,8763
13Eddy Kairis234167,0760
14Mathias Ulfhielm04190,0760
15Tommy ZippertRapporterade spelblock: 814 (4 ser.) · 740 (4 ser.)Flera spelblock138–1 554
16Mikael Blomqvist314147,8715
17Patrik Holm404153,3773
18Johanna Borgström384154,5770
19Marie Larsson184174,0768
20Joachim Lind74184,0764
21Truls Johannesson174173,8763
22Conny Hofling114161,8691

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.