Hoppa till innehållet
Tillbaka till tävlingarna
Säsong 2022/23

Para Spring Cup Maj

SvBF Bowlinghall1 maj 2023 – 15 maj 2023

Guide till sidan

Om tävlingsresultaten

Arrangör: Svenska Bowlingförbundet.

Deltagare är unika spelare i klassraderna, även utan spelat resultat. Samma spel kan räknas i flera klasser utan att det är fler spelade set. Historiken kan vara ofullständig.

Placering och total kommer från BITS. Totalen inkluderar rapporterat handicap. Snittet är utan HCP: total / antal serier − HCP per serie, och räknas bara för giltiga enblocksresultat.

Flera spelblock eller osäkra värden ger –, inte noll. Ett giltigt nollresultat visas som 0. Placering kan styras av kval, final eller matchspel och behöver inte följa totalslagningen.

Informationen hör till sidan du tittar på.
Registrerade deltagare
147
Klasser med deltagare
10 / 10

Damer A (146 - )Kategori J

4 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Anna Johansson02195,0390
2Emma Persson02194,5389
3Jelena Lund02175,0350
4Angelica Warnemark02165,5331

Damer B (126 - 145)Kategori J

11 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1K081293JOS0302208,0416
2Anna Johansson02193,0386
3Maria Hagstedt02162,5325
4Susanna Lindkvist02158,0316
5Elin Vesterlund02155,0310
6Hanna Lundgren02151,5303
7K280390LIN0102141,5283
8K200987SOP0102141,0282
9K100787FRI0202138,5277
10My Grufman02137,0274
11K240795MAD0102112,5225

Damer C (101 - 125)Kategori J

16 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1K170693JOS0102162,0324
2K050291LIS0102158,0316
3K181174JES0102147,5295
4K300659PAT0102144,0288
5K021094ELL0102138,0276
6K171182TER0102132,0264
7Therese Persson02130,0260
8Lena Lindström02126,0252
9Caroline Johansson02123,5247
10K100288BRI0102119,0238
11K240497MAD0102116,5233
12Nathalie Lindberg02113,5227
13K051083ROR0102113,5227
14Cecilia Almgren02107,5215
15Linda Gretic02107,5215
16Sara Gunnarsson02100,0200

Damer D ( - 100)Kategori J

14 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1K170777VER0102128,0256
2K150790EME0102116,5233
3K171086MON0102113,0226
4K060288SOF0102112,5225
5K270263MAR0102111,5223
6K020592CAR0102106,5213
7K060483KAT0102106,5213
8K230792ELI010298,5197
9K190374SAR010298,5197
10K250989SAN010296,0192
11K231094ANN010281,0162
12K220200EBB010277,5155
13Elinore Carlsson0276,5153
14K130296SAR010251,5103

Herrar A (161 - )Kategori J

14 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Robin Ljungkvist02247,0494
2Johan Larsson02225,0450
3Pontus Sunnercrantz02223,0446
4Krister Schouten02193,0386
5Fredrik Nordberg02192,5385
6Anders Åslund02188,5377
7Johan Franzén02187,0374
8Rickard Svensson02185,5371
9Thomas Berglund02185,0370
10Marcus Mårtensson02181,5363
11Fredrik Stegmann02178,5357
12Matteus Pfeiffer02174,5349
13J-B. Forsberg02162,5325
14Jimmy Karlsson02137,0274

Herrar B (136 - 160)Kategori J

22 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1M030184ING0102206,0412
2Johan Holm02195,5391
3M030381NIK0102191,0382
4M220367JAN0102190,0380
5Anders Lindgren02186,0372
6Martin Johnsson02183,0366
7Jerker Börrén02181,0362
8Anders Olsson02180,0360
9M170190GUS0102177,5355
10M250486CHR0302177,0354
11M180991ERI0102174,5349
12Peter Hübenette02170,0340
13M111078JOU0102168,0336
14Jens Persson02166,5333
15Magnus Hedström02166,5333
16Andreas Lindberg02160,0320
17M290689MAR0102158,0316
18Paul Hellstén02153,5307
19Alex Burell02138,0276
20Mikael Svedberg02138,0276
21Rasmus Erbs02129,5259
22Albin Lander02162,5325

Herrar C (111 - 135)Kategori J

39 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Stefan Lundstedt02169,0338
2M040706ELI0102168,0336
3Kenneth Magnusson02167,0334
4Santosh Blomkvist02165,5331
5Gustav Olsson02164,5329
6Mattias Lahitinen02164,5329
7Alfred Fogelström Jungell02163,5327
8L-G. Boman02162,5325
9Anders Berglund02161,5323
10M021263BJÖ0102160,0320
11M030592ALE0102158,5317
12Patrik Björklund02158,5317
13Joakim Åstenius02158,0316
14M100693JON0402158,0316
15M300389KRI0102156,0312
16M070694ERI0102155,0310
17Robin Lundell02155,0310
18M290603EMI0102150,5301
19M230593PER0102144,0288
20K-R. Hansson02142,5285
21M020975PER0102142,5285
22Henrik Fryxell02141,0282
23M020290AND0102138,0276
24Fredrik Andersén02137,5275
25Simon Norman02136,0272
26Henric Carlsson02135,5271
27Fredrik Burman02135,0270
28Anders Rosberg02132,5265
29M020476RIC0102126,0252
30Lukas Bäckström02125,5251
31M300800EMI0102124,5249
32Krister Wikfors02123,5247
33Ronny Heed02118,0236
34Paul Gustafsson02116,5233
35Anders Johansson02114,0228
36Christian Rosbo02113,5227
37M201198EDV0102111,5223
38M040495JES010297,0194
39Jukka Mattanen0294,0188

Herrar D ( - 110)Kategori J

18 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1M180993DEN0102169,0338
2Jesper Henriksson02168,5337
3Niklas Konkell02159,5319
4M021268PET0102143,5287
5Fredrik Karlsson02140,5281
6M210889SAM0202134,5269
7Philip Kjeller02130,5261
8Roman Polyansky02122,0244
9M260595MAT0102120,0240
10M100159MAT0102119,5239
11Fredrik Jeppsson02118,0236
12M210303RAS0102117,5235
13M010570ÖRJ0102112,5225
14Patrik Rosén02111,0222
15Emil Kaufeldt0298,5197
16M110402PET010288,5177
17M120497ADH010358,0174
18M040394BJÖ010273,0146

Rännklass A (150 - )Kategori J

2 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1M120580LAR0102177,5355
2Bo Lindahl02176,5353

Rännklass B ( - 149)Kategori J

8 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1K010772LAI0102183,0366
2Johnny Eriksson02186,5373
3M090316KAR0102145,0290
4Marie SR Andersson02176,5353
6M160676HEN0102122,0244
7K200987SOP0102141,0282
8Karola Klingstedt02145,5291
9K280881LIS0102131,0262