Hoppa till innehållet
Tillbaka till tävlingarna
Säsong 2022/23

Individuella DM Gotland

Stånga Bowlinghall, STÅNGA17 apr. 2023 – 14 maj 2023

Guide till sidan

Om tävlingsresultaten

Arrangör: Gotlands Bowlingförbund.

Deltagare är unika spelare i klassraderna, även utan spelat resultat. Samma spel kan räknas i flera klasser utan att det är fler spelade set. Historiken kan vara ofullständig.

Placering och total kommer från BITS. Totalen inkluderar rapporterat handicap. Snittet är utan HCP: total / antal serier − HCP per serie, och räknas bara för giltiga enblocksresultat.

Flera spelblock eller osäkra värden ger –, inte noll. Ett giltigt nollresultat visas som 0. Placering kan styras av kval, final eller matchspel och behöver inte följa totalslagningen.

Informationen hör till sidan du tittar på.
Registrerade deltagare
58
Klasser med deltagare
8 / 8

OldboysKategori D

10 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1J-E. Othberg06214,01 284
2Benny Jacobsson06206,01 236
3Peter Åhlin06204,01 224
4Mats Rundby06198,01 188
5Thomas Ahlby06183,31 100
6Roine Andersson06179,31 076
7Ulf Broberg06172,71 036
8Kent Andersson06169,51 017
9Leif Johansson06167,21 003
10H-E. Gustavsson06151,3908

OldgirlsKategori E

4 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Ingela von Corswant06178,21 069
2Lisbeth Stenström06176,01 056
3Margareta Bandelin06153,0918
4Gill Johansson06129,5777

Veteraner DamerKategori E

6 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Eva Wetterlund06183,81 103
2Lisbeth Stenström06167,21 003
3A-S. Bjersander06164,3986
4Gill Johansson06158,2949
5Margareta Bandelin06147,0882
6Birgitta Siltberg06142,8857

Veteraner HerrarKategori F

12 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Per Lindby06215,31 292
2Mats Rundby06193,81 163
3J-E. Pettersson06183,71 102
4H-E. Gustavsson06183,21 099
5Thomas Wilson06182,31 094
6Kjell Ripman06177,81 067
7N-G. Nordin06165,5993
8Sören Olofsson06163,3980
9Åke Hallbom06160,2961
10Lennart Jakobsson06159,2955
11Anders Dyplin06158,8953
12Rolf Andreasson06157,0942

UngdomKategori E

10 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Elvis Broström04206,8827
2Emil Stenegärd04201,8807
3Edvin Eliasson04161,8647
4Måns Lingvall04159,3637
5Zigge Hoffman04147,3589
6Vincent Jakobsson04137,0548
7Edvin Larsson04129,8519
8Pontus Lagergren04127,5510
9Kevin Larsson04107,3429
10Gustav Stenegärd0496,3385

JuniorKategori F

3 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Elvis Broström06196,21 177
2Måns Lingvall06175,21 051
3Pontus Lagergren06141,5849

Damer AKategori D

11 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Camilla OlofssonRapporterade spelblock: 1 175 (6 ser.) · 1 155 (6 ser.) · 212 (1 ser.) · 237 (1 ser.) · 220 (1 ser.)Flera spelblock015–2 999
2Sara PetterssonRapporterade spelblock: 1 272 (6 ser.) · 1 225 (6 ser.) · 184 (1 ser.)Flera spelblock013–2 681
3Maria EklöfRapporterade spelblock: 1 115 (6 ser.) · 1 156 (6 ser.) · 137 (1 ser.)Flera spelblock013–2 408
4Eva BengtssonRapporterade spelblock: 1 098 (6 ser.) · 1 143 (6 ser.) · 200 (1 ser.)Flera spelblock013–2 441
5Therese BroströmRapporterade spelblock: 1 146 (6 ser.) · 1 052 (6 ser.)Flera spelblock012–2 198
6Charlotte Eliasson06210,01 260
7Annicka Bodin06181,51 089
8Ida Wistrand06178,51 071
9Ingela von Corswant06175,81 055
10Pernilla Nordgren06164,5987
11Matilda Werkelin06160,7964

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.

Herrar AKategori E

15 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Benny BodinRapporterade spelblock: 1 296 (6 ser.) · 1 443 (6 ser.) · 206 (1 ser.)Flera spelblock013–2 945
2Robert GustavssonRapporterade spelblock: 1 340 (6 ser.) · 1 350 (6 ser.) · 241 (1 ser.) · 226 (1 ser.) · 188 (1 ser.)Flera spelblock015–3 345
3Andrei LiljegrenRapporterade spelblock: 1 363 (6 ser.) · 1 352 (6 ser.) · 214 (1 ser.)Flera spelblock013–2 929
4Kevin StenegärdRapporterade spelblock: 1 349 (6 ser.) · 1 343 (6 ser.) · 176 (1 ser.)Flera spelblock013–2 868
5Joakim PetterssonRapporterade spelblock: 1 531 (6 ser.) · 1 340 (6 ser.)Flera spelblock012–2 871
6Greger EneqvistRapporterade spelblock: 1 362 (6 ser.) · 1 241 (6 ser.)Flera spelblock012–2 603
7Melvin EliassonRapporterade spelblock: 1 310 (6 ser.) · 1 200 (6 ser.)Flera spelblock012–2 510
8J-E. OthbergRapporterade spelblock: 1 368 (6 ser.) · 1 192 (6 ser.)Flera spelblock012–2 560
9Tim SvenssonRapporterade spelblock: 1 425 (6 ser.) · 1 178 (6 ser.)Flera spelblock012–2 603
10Göran OlofssonRapporterade spelblock: 1 382 (6 ser.) · 1 155 (6 ser.)Flera spelblock012–2 537
11Victor Claesson06184,81 109
12Elvis Broström06182,51 095
13H-E. Gustavsson06182,21 093
14Mats Rundby06181,71 090
15Richard Säldemar06180,81 085

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.