Hoppa till innehållet
Tillbaka till tävlingarna
Säsong 2022/23

Individuella DM 2022-2023 Medelpad

Sundsvall - Enjoy, Sundsvall4 juni 2023 – 11 juni 2023

Guide till sidan

Om tävlingsresultaten

Arrangör: Medelpads Bowlingförbund.

Deltagare är unika spelare i klassraderna, även utan spelat resultat. Samma spel kan räknas i flera klasser utan att det är fler spelade set. Historiken kan vara ofullständig.

Placering och total kommer från BITS. Totalen inkluderar rapporterat handicap. Snittet är utan HCP: total / antal serier − HCP per serie, och räknas bara för giltiga enblocksresultat.

Flera spelblock eller osäkra värden ger –, inte noll. Ett giltigt nollresultat visas som 0. Placering kan styras av kval, final eller matchspel och behöver inte följa totalslagningen.

Informationen hör till sidan du tittar på.
Registrerade deltagare
58
Klasser med deltagare
6 / 6

Herrar snitt 185 eller högreKategori C

10 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Christoffer SödermanRapporterade spelblock: 1 282 (6 ser.) · 1 326 (6 ser.)Flera spelblock012–2 608
2Robert SvenssonRapporterade spelblock: 1 220 (6 ser.) · 1 152 (6 ser.)Flera spelblock012–2 372
3Tobias JonssonRapporterade spelblock: 1 189 (6 ser.) · 1 139 (6 ser.)Flera spelblock012–2 328
4Henrik LjusbergRapporterade spelblock: 1 192 (6 ser.) · 1 076 (6 ser.)Flera spelblock012–2 268
5Mattias BlomqvistRapporterade spelblock: 1 112 (6 ser.) · 1 096 (6 ser.)Flera spelblock012–2 208
6Niklas SöderbergRapporterade spelblock: 1 099 (6 ser.) · 1 000 (6 ser.)Flera spelblock012–2 099
7Jonas Romberg Sjöberg06176,81 061
8Johnny Bergendorff06176,21 057
9Fredrik Melander06172,71 036
10Mikael Blomqvist06155,2931

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.

Herrar snitt 184 eller lägreKategori C

5 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Zeus ManalotoRapporterade spelblock: 1 046 (6 ser.) · 1 110 (6 ser.)Flera spelblock012–2 156
2Peter SjöbergRapporterade spelblock: 1 074 (6 ser.) · 955 (6 ser.)Flera spelblock012–2 029
3Christian HübinetteRapporterade spelblock: 1 033 (6 ser.) · 942 (6 ser.)Flera spelblock012–1 975
4Gullimar ÅkerlundRapporterade spelblock: 931 (6 ser.) · 1 012 (6 ser.)Flera spelblock012–1 943
5Martin Lundberg06150,3902

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.

DamerKategori D

4 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Carola NäslundRapporterade spelblock: 1 094 (6 ser.) · 1 140 (6 ser.)Flera spelblock012–2 234
2Elisabeth WallinRapporterade spelblock: 1 011 (6 ser.) · 989 (6 ser.)Flera spelblock012–2 000
3Johlina WinklerRapporterade spelblock: 990 (6 ser.) · 924 (6 ser.)Flera spelblock012–1 914
4A-S. Winkler06150,2901

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.

OldboysKategori C

5 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Lars BorlingRapporterade spelblock: 1 063 (6 ser.) · 1 064 (6 ser.)Flera spelblock012–2 127
2Kenth WallinRapporterade spelblock: 1 038 (6 ser.) · 1 055 (6 ser.)Flera spelblock012–2 093
3Mikael BlomqvistRapporterade spelblock: 1 015 (6 ser.) · 1 017 (6 ser.)Flera spelblock012–2 032
4Gullimar ÅkerlundRapporterade spelblock: 986 (6 ser.) · 974 (6 ser.)Flera spelblock012–1 960
5Urban SöderbergRapporterade spelblock: 952 (6 ser.) · 982 (6 ser.)Flera spelblock012–1 934

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.

Para HerrKategori H

26 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1J-B. Forsberg03182,3547
2Urban Söderberg03176,7530
3Per Hedman03163,7491
4Robert Ivnäs03156,3469
5Fredrik Andersén03147,3442
6Oskar Wiberg03144,7434
7Peter Hübenette03141,3424
8Mikael Svedberg03141,3424
9Christer Carlsson03136,3409
10Lars Lindström03136,0408
11Jimmy Valdemarsson03133,3400
12M180995VIK0103132,7398
13Christian Klingstedt03132,0396
14Mattias Lahitinen03130,3391
15Fredrik Burman03128,0384
16Mats Persson03123,0369
17Sander Sjöberg03120,7362
18M280602JON0103116,3349
19Krister Wikfors03113,3340
20M110650KJE0103105,7317
21Carl Högberg03103,3310
22M050758SVE010399,3298
23M121199MOR010391,3274
24M020861TOR010385,7257
25M280177ERI010385,7257
26Lars Arnoldsson0379,0237

Para DamKategori I

11 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Elin Vesterlund03155,3466
2Emma Sjödin03127,3382
3Angela Nyman03122,7368
4Malin Åsén03117,7353
5K060696SAN0103116,0348
6Patricia Ericsson03108,3325
7Alexandra Ericsson03107,0321
8Tuija Koivisto0394,3283
9Anneli Ed Flodin0390,7272
10K010263MAR070382,3247
11Linda Lindström0381,7245