Hoppa till innehållet
Tillbaka till tävlingarna
Säsong 2023/24

Individuella DM 23-24 Medelpad

Sundsvall - Enjoy, Sundsvall27 maj 2024 – 15 juni 2024

Guide till sidan

Om tävlingsresultaten

Arrangör: Medelpads Bowlingförbund.

Deltagare är unika spelare i klassraderna, även utan spelat resultat. Samma spel kan räknas i flera klasser utan att det är fler spelade set. Historiken kan vara ofullständig.

Placering och total kommer från BITS. Totalen inkluderar rapporterat handicap. Snittet är utan HCP: total / antal serier − HCP per serie, och räknas bara för giltiga enblocksresultat.

Flera spelblock eller osäkra värden ger –, inte noll. Ett giltigt nollresultat visas som 0. Placering kan styras av kval, final eller matchspel och behöver inte följa totalslagningen.

Informationen hör till sidan du tittar på.
Registrerade deltagare
64
Klasser med deltagare
8 / 8

Herrar 185 -Kategori D

9 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Victor HögbergRapporterade spelblock: 1 227 (6 ser.) · 1 275 (6 ser.)Flera spelblock012–2 502
2Jonas Romberg SjöbergRapporterade spelblock: 1 193 (6 ser.) · 1 164 (6 ser.)Flera spelblock012–2 357
3Zeus ManalotoRapporterade spelblock: 1 176 (6 ser.) · 1 106 (6 ser.)Flera spelblock012–2 282
4Fredrik MelanderRapporterade spelblock: 1 114 (6 ser.) · 1 082 (6 ser.)Flera spelblock012–2 196
5Niklas SöderbergRapporterade spelblock: 1 180 (6 ser.) · 991 (6 ser.)Flera spelblock012–2 171
6Johnny Bergendorff06205,81 235
7Kenth Wallin06185,21 111
8Tobias Jonsson06177,21 063
9Robert Svensson06176,71 060

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.

Herrar - 184Kategori D

5 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Martin LundbergRapporterade spelblock: 1 179 (6 ser.) · 1 077 (6 ser.)Flera spelblock012–2 256
2Mikael BlomqvistRapporterade spelblock: 1 125 (6 ser.) · 1 061 (6 ser.)Flera spelblock012–2 186
3Andreas SjöströmRapporterade spelblock: 1 037 (6 ser.) · 1 063 (6 ser.)Flera spelblock012–2 100
4Christer JohanssonRapporterade spelblock: 980 (6 ser.) · 949 (6 ser.)Flera spelblock012–1 929
5Tomas NilssonRapporterade spelblock: 861 (6 ser.) · 876 (6 ser.)Flera spelblock012–1 737

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.

DamerKategori E

4 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Elisabeth WallinRapporterade spelblock: 1 052 (6 ser.) · 997 (6 ser.)Flera spelblock012–2 049
2Johlina WinklerRapporterade spelblock: 1 031 (6 ser.) · 996 (6 ser.)Flera spelblock012–2 027
3Rungarun KhomkhokkroudRapporterade spelblock: 826 (6 ser.) · 880 (6 ser.)Flera spelblock012–1 706
4A-S. Winkler06164,7988

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.

OldboysKategori E

7 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Mikael BlomqvistRapporterade spelblock: 1 151 (6 ser.) · 1 037 (6 ser.)Flera spelblock012–2 188
2Kenth WallinRapporterade spelblock: 1 046 (6 ser.) · 1 045 (6 ser.)Flera spelblock012–2 091
3Gullimar ÅkerlundRapporterade spelblock: 1 051 (6 ser.) · 1 035 (6 ser.)Flera spelblock012–2 086
4Lars BorlingRapporterade spelblock: 997 (6 ser.) · 1 057 (6 ser.)Flera spelblock012–2 054
5M281056ULF02Rapporterade spelblock: 877 (6 ser.) · 924 (6 ser.)Flera spelblock012–1 801
6M111052BER03Rapporterade spelblock: 901 (6 ser.) · 869 (6 ser.)Flera spelblock012–1 770
7M050251ALL0306139,5837

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.

Para HerrKategori G

26 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Robert Ivnäs03177,7533
2Oskar Wiberg03170,3511
3Peter Hübenette03152,7458
4J-B. Forsberg03148,0444
5M180995VIK0103143,3430
6Jimmy Valdemarsson03138,7416
7Mats Persson03137,7413
8Christer Carlsson03136,0408
9Paul Flodin03133,0399
10Krister Wikfors03130,3391
11Lars Lindström03129,7389
12Fredrik Andersén03129,7389
13M280602JON0103129,3388
14Daniel Qvist03128,7386
15Mattias Lahitinen03128,0384
16Urban Söderberg03124,0372
17Fredrik Burman03119,3358
18Sander Sjöberg03118,3355
19Carl Högberg03117,7353
20M121199MOR0103109,3328
21M280409LUC0103106,0318
22M020861TOR0103102,3307
23Oskar Jonasson03102,0306
25M110650KJE010398,0294
26M121009LIA010396,0288
27Lars Arnoldsson0395,7287

Para DamKategori H

13 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Emma Sjödin03153,0459
2Angela Nyman03148,3445
3Lotta Aksnes03142,7428
4Anneli Ed Flodin03134,3403
5Malin Åsén03131,0393
6Alexandra Ericsson03125,7377
7Patricia Ericsson03122,0366
8Tuija Koivisto03110,0330
9K060696SAN0103100,3301
10Linda Lindström0385,7257
11K250670MAR010385,7257
12K010263MAR070381,7245
13K061195ELI010368,0204

Staket HerrIngen Ranking

1 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1M060778AND010395,7287

Staket DamIngen Ranking

1 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1K211279FRI0103106,7320