Hoppa till innehållet
Tillbaka till tävlingarna
Säsong 2024/25

Individuella DM Västergötland

Skövde - Nöjesarenan, Skövde11 mars 2025 – 23 mars 2025

Guide till sidan

Om tävlingsresultaten

Arrangör: Västergötlands Bowlingförbund.

Deltagare är unika spelare i klassraderna, även utan spelat resultat. Samma spel kan räknas i flera klasser utan att det är fler spelade set. Historiken kan vara ofullständig.

Placering och total kommer från BITS. Totalen inkluderar rapporterat handicap. Snittet är utan HCP: total / antal serier − HCP per serie, och räknas bara för giltiga enblocksresultat.

Flera spelblock eller osäkra värden ger –, inte noll. Ett giltigt nollresultat visas som 0. Placering kan styras av kval, final eller matchspel och behöver inte följa totalslagningen.

Informationen hör till sidan du tittar på.
Registrerade deltagare
150
Klasser med deltagare
7 / 7

OldboysKategori G

29 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Juhani OjalaRapporterade spelblock: 1 323 (6 ser.) · 1 273 (6 ser.) · 607 (3 ser.)Flera spelblock015–3 203
2Sami BackmanRapporterade spelblock: 1 312 (6 ser.) · 1 257 (6 ser.) · 656 (3 ser.)Flera spelblock015–3 225
3Peter AnderssonRapporterade spelblock: 1 290 (6 ser.) · 1 378 (6 ser.) · 413 (2 ser.)Flera spelblock014–3 081
4Johan NilssonRapporterade spelblock: 1 427 (6 ser.) · 1 330 (6 ser.) · 166 (1 ser.)Flera spelblock013–2 923
5Glenn HolménRapporterade spelblock: 1 294 (6 ser.) · 1 149 (6 ser.)Flera spelblock012–2 443
6Mats WahlströmRapporterade spelblock: 1 303 (6 ser.) · 1 082 (6 ser.)Flera spelblock012–2 385
7Robert Steén06211,71 270
8Johan Leijon06204,31 226
9Per Bergqvist06202,71 216
10Lars Pejstrup06200,31 202
11J-E. Hansson06198,51 191
12Stefan Wulcan06197,51 185
13Arne Moberg06196,21 177
14Mats Hulén06188,71 132
15Roger Westman06184,31 106
16Sören Berggren06182,81 097
17Mats Larsson06182,51 095
18Alen Ovcina06180,21 081
19Jonny Fritzon06177,51 065
20Andreé Sjögren06176,81 061
21Lars Claurentzius06174,01 044
22Jonny Flodin06173,81 043
23Hans Ahlin06173,71 042
24Kjell Forsed06168,01 008
25Joakim Fritzon06165,0990
26Morgan Carlsson06164,7988
27Göran Claesson06160,2961
28Roger Johansson06159,5957
29Micael Jonasson06154,0924

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.

OldgirlsKategori H

33 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Karin JohanssonRapporterade spelblock: 1 310 (6 ser.) · 1 146 (6 ser.) · 674 (3 ser.)Flera spelblock015–3 130
2L-L. SkarinRapporterade spelblock: 1 084 (6 ser.) · 1 109 (6 ser.) · 517 (3 ser.)Flera spelblock015–2 710
3Ylva AlmqvistRapporterade spelblock: 1 204 (6 ser.) · 1 208 (6 ser.) · 392 (2 ser.)Flera spelblock014–2 804
4Anette CarlssonRapporterade spelblock: 1 082 (6 ser.) · 1 130 (6 ser.) · 158 (1 ser.)Flera spelblock013–2 370
5Eva JernbergRapporterade spelblock: 1 063 (6 ser.) · 1 087 (6 ser.)Flera spelblock012–2 150
6Anette Landh JonssonRapporterade spelblock: 1 055 (6 ser.) · 988 (6 ser.)Flera spelblock012–2 043
7Carina Krusell06173,81 043
8Marita Jansson06173,31 040
9Monika Gustafsson06173,21 039
10Åse Johansson06172,81 037
11Ann Britt Östensson06172,21 033
12Susanne Jonasson06171,81 031
13Viktoria Björklund06169,01 014
14Solveig Johansson06163,3980
15Annett Almén06163,0978
16Carina Wiktorsson06162,8977
17Ingela Ivarsson06161,3968
18Birgita Svensson06160,5963
19Karola Bergsten06160,5963
20Eva Kornestedt06159,7958
21Helen Hoff06158,7952
22Lisbet Hedberg06156,3938
23Annica Andersson06156,2937
24Marie Ahlstrand06155,0930
25Camilla Melker06153,0918
26Lisbeth Olsson06153,0918
27Anita Nordström06152,3914
28Siv Persson06147,8887
29Carina Carvall Hansson06145,7874
30K191047EVA0106145,0870
31Ingrid Litsegård06144,8869
32A-G. Gustavsson06137,3824
33Monika Fredriksson06134,0804

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.

Veteran HerrarKategori H

43 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Stefan LundqvistRapporterade spelblock: 1 235 (6 ser.) · 1 187 (6 ser.) · 685 (3 ser.)Flera spelblock015–3 107
2Stefan JonssonRapporterade spelblock: 1 293 (6 ser.) · 1 113 (6 ser.) · 570 (3 ser.)Flera spelblock015–2 976
3Claes NorbergRapporterade spelblock: 1 310 (6 ser.) · 1 129 (6 ser.) · 368 (2 ser.)Flera spelblock014–2 807
4L-J. BjörkRapporterade spelblock: 1 198 (6 ser.) · 1 254 (6 ser.) · 193 (1 ser.)Flera spelblock013–2 645
5Ante AnderssonRapporterade spelblock: 1 223 (6 ser.) · 1 092 (6 ser.)Flera spelblock012–2 315
6Bernt LindblomRapporterade spelblock: 1 195 (6 ser.) · 1 063 (6 ser.)Flera spelblock012–2 258
7Leif Lindquist06197,81 187
8S-O. Thorin06197,81 187
9Jerry Eriksson06191,31 148
10Conny Aronsson06190,81 145
11Bo Elefant06190,21 141
12Gösta Hägg06188,81 133
13Mats Björkander06188,01 128
14J-E. Sloberg06185,81 115
15Ulf Forsmark06185,01 110
16Göran Larsson06181,31 088
17Eino Vuoluterä06181,01 086
18Håkan Jonsson06178,71 072
19M290553LEI0106177,81 067
20Göran Johansson06177,51 065
21Thomas Johansson06175,31 052
22Benny Nyberg06175,01 050
23Håkan Beijbom06173,31 040
24M100757ROL0106173,31 040
25Janne Holmblad06172,21 033
26Hasse Wallgren06170,71 024
27Kent Jansson06170,51 023
28Urban Ljungqvist06170,21 021
29M220848LEN0106169,81 019
30Mikael Larsson06169,51 017
31Torbjörn Andersson06167,51 005
32Bengt Ahlstrand06167,31 004
33Lars Westman06166,0996
34Thomas Helander06166,0996
35Jan Kjellqvist06163,8983
36Leif Hendberg06162,2973
37Lennart Johansson06161,2967
38Stefan Larsson06157,2943
39Kjell Helander06156,8941
40H-Å. Andersson06151,2907
41Kurt Johansson06149,7898
42Peter Blomgren06142,3854
43M140952TAG0106138,0828

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.

Ungdom PojkarKategori H

18 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Wilhelm HulénRapporterade spelblock: 1 292 (6 ser.) · 1 388 (6 ser.) · 718 (3 ser.)Flera spelblock015–3 398
2Felix LugnRapporterade spelblock: 1 374 (6 ser.) · 1 322 (6 ser.) · 702 (3 ser.)Flera spelblock015–3 398
3Mio ModhRapporterade spelblock: 1 238 (6 ser.) · 1 349 (6 ser.) · 446 (2 ser.)Flera spelblock014–3 033
4Hugo MobergRapporterade spelblock: 1 346 (6 ser.) · 1 299 (6 ser.) · 199 (1 ser.)Flera spelblock013–2 844
5Rasmus OlssonRapporterade spelblock: 1 228 (6 ser.) · 1 271 (6 ser.)Flera spelblock012–2 499
6Isak DelisleRapporterade spelblock: 1 215 (6 ser.) · 1 105 (6 ser.)Flera spelblock012–2 320
7Nils Westh06201,71 210
8Max Andersson06201,01 206
9Neo Bjärsmyr06199,21 195
10Einar Quasters06198,71 192
11Wille Wahlström06198,51 191
12Dave Bjärsmyr06193,71 162
13Sixten Edfeldt06173,31 040
14Malcom Thor06172,31 034
15Karl Häger06171,71 030
16Cornelius Notäng06167,01 002
17Jack Backman06153,5921
18Valdemar Elgh06144,7868

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.

Ungdom/Junior FlickorKategori I

8 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Madeleine AnderssonRapporterade spelblock: 1 172 (6 ser.) · 1 101 (6 ser.) · 651 (3 ser.)Flera spelblock015–2 924
2Hilma HanssonRapporterade spelblock: 1 126 (6 ser.) · 1 152 (6 ser.) · 522 (3 ser.)Flera spelblock015–2 800
3Wilma WänmanRapporterade spelblock: 1 152 (6 ser.) · 1 146 (6 ser.) · 322 (2 ser.)Flera spelblock014–2 620
4Ebba EngelbrektssonRapporterade spelblock: 1 022 (6 ser.) · 1 026 (6 ser.) · 150 (1 ser.)Flera spelblock013–2 198
5Anna EngelbrektssonRapporterade spelblock: 943 (6 ser.) · 926 (6 ser.)Flera spelblock012–1 869
7Ellen Mann06147,5885
8Tova Sveder06131,7790
9Haylie Trennemo06127,5765

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.

Junior PojkarKategori H

9 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Erik LarssonRapporterade spelblock: 1 236 (6 ser.) · 1 406 (6 ser.) · 690 (3 ser.)Flera spelblock015–3 332
2Albin LindbergRapporterade spelblock: 1 331 (6 ser.) · 1 309 (6 ser.) · 718 (3 ser.)Flera spelblock015–3 358
3Casper GripenwaldRapporterade spelblock: 1 316 (6 ser.) · 1 312 (6 ser.) · 379 (2 ser.)Flera spelblock014–3 007
4William ClasbornRapporterade spelblock: 1 246 (6 ser.) · 1 328 (6 ser.) · 158 (1 ser.)Flera spelblock013–2 732
5Charlie RydénRapporterade spelblock: 1 241 (6 ser.) · 1 300 (6 ser.)Flera spelblock012–2 541
6Oscar KarlssonRapporterade spelblock: 1 268 (6 ser.) · 1 221 (6 ser.)Flera spelblock012–2 489
7William Olsson06204,81 229
8Edwin Olausson06185,01 110
9Lukas Sveder06180,21 081

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.

Flickor/Pojkar upp till 12 årKategori I

10 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Walter Olsson-Framåt06159,3956
2Filip Westlund06150,7904
3Bosse Hagebratt06147,5885
4Edvin Larsson06146,0876
5Lukas Ahlstrand06145,8875
6Nellie Bjärsmyr06137,2823
7Hugo Andersson06105,5633
8Molly Backman0694,5567
9Lovisa Häger0690,5543
10Fatima Rhimi Ottosson0684,7508