Hoppa till innehållet
Tillbaka till tävlingarna
Säsong 2024/25

Individuella DM Medelpad

Sundsvall - Enjoy, Sundsvall12 maj 2025 – 8 juni 2025

Guide till sidan

Om tävlingsresultaten

Arrangör: Medelpads Bowlingförbund.

Deltagare är unika spelare i klassraderna, även utan spelat resultat. Samma spel kan räknas i flera klasser utan att det är fler spelade set. Historiken kan vara ofullständig.

Placering och total kommer från BITS. Totalen inkluderar rapporterat handicap. Snittet är utan HCP: total / antal serier − HCP per serie, och räknas bara för giltiga enblocksresultat.

Flera spelblock eller osäkra värden ger –, inte noll. Ett giltigt nollresultat visas som 0. Placering kan styras av kval, final eller matchspel och behöver inte följa totalslagningen.

Informationen hör till sidan du tittar på.
Registrerade deltagare
64
Klasser med deltagare
6 / 6

Herrar AKategori E

9 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Christoffer SödermanRapporterade spelblock: 1 294 (6 ser.) · 1 349 (6 ser.)Flera spelblock012–2 643
2Martin LundbergRapporterade spelblock: 1 299 (6 ser.) · 1 247 (6 ser.)Flera spelblock012–2 546
3Niklas SöderbergRapporterade spelblock: 1 327 (6 ser.) · 1 179 (6 ser.)Flera spelblock012–2 506
4Zeus ManalotoRapporterade spelblock: 1 276 (6 ser.) · 1 217 (6 ser.)Flera spelblock012–2 493
5J-B. ForsbergRapporterade spelblock: 1 192 (6 ser.) · 1 138 (6 ser.)Flera spelblock012–2 330
6Tobias JonssonRapporterade spelblock: 1 252 (6 ser.) · 1 067 (6 ser.)Flera spelblock012–2 319
7Peter Tägtström06197,21 183
8Fredrik Melander06193,81 163
9Kenth Wallin06181,51 089

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.

Herrar BKategori E

5 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Gullimar ÅkerlundRapporterade spelblock: 1 128 (6 ser.) · 1 041 (6 ser.)Flera spelblock012–2 169
2Alwin LejdstrandRapporterade spelblock: 1 079 (6 ser.) · 1 073 (6 ser.)Flera spelblock012–2 152
3Christer Johansson06172,31 034
4Tomas Nilsson06163,7982
5Bertil Hemmingsson06160,0960

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.

OldboysKategori G

10 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Lars BorlingRapporterade spelblock: 1 225 (6 ser.) · 1 095 (6 ser.)Flera spelblock012–2 320
2Mikael BlomqvistRapporterade spelblock: 1 152 (6 ser.) · 1 052 (6 ser.)Flera spelblock012–2 204
3Kenth WallinRapporterade spelblock: 1 192 (6 ser.) · 976 (6 ser.)Flera spelblock012–2 168
4Lars ByströmRapporterade spelblock: 1 156 (6 ser.) · 1 000 (6 ser.)Flera spelblock012–2 156
5Gullimar ÅkerlundRapporterade spelblock: 1 100 (6 ser.) · 1 016 (6 ser.)Flera spelblock012–2 116
6L-E. RenbergRapporterade spelblock: 983 (6 ser.) · 1 002 (6 ser.)Flera spelblock012–1 985
7M240356AND0106162,7976
8M111052BER0306160,5963
9Bertil Hemmingsson06151,7910
10M281056ULF0206146,3878

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.

DamerKategori F

3 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Carola NäslundRapporterade spelblock: 1 003 (6 ser.) · 1 090 (6 ser.)Flera spelblock012–2 093
2Mary Anne VelascoRapporterade spelblock: 922 (6 ser.) · 941 (6 ser.)Flera spelblock012–1 863
3Johlina Winkler06166,2997

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.

Para HerrarKategori H

24 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Robert Ivnäs03178,7536
2Mikael Svedberg03171,0513
3Jimmy Valdemarsson03162,3487
4Paul Flodin03152,3457
5J-B. Forsberg03146,3439
6Oskar Wiberg03146,3439
7Carl Högberg03144,3433
8Fredrik Burman03142,7428
9Lars Lindström03141,7425
10Krister Wikfors03138,7416
11Mats Persson03138,7416
12M290955STE0103132,0396
13Christoffer Johansson03128,7386
14Daniel Qvist03127,7383
15Christian Klingstedt03126,3379
16Mattias Lahitinen03123,0369
17Peter Hübenette03117,0351
18Fredrik Andersén03113,3340
19M020861TOR0103110,3331
20Petter Unander03104,3313
21M130600ANT020398,0294
22M121199MOR010393,0279
23M110650KJE010388,7266
24M280177ERI010384,0252

Para DamerKategori I

17 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Emma Sjödin03174,0522
2Angelica Lundqvist03153,0459
3Patricia Ericsson03148,0444
4Elin Vesterlund03140,3421
5Angela Nyman03133,7401
6Sanna Fahlqvist03133,3400
7Anneli Ed Flodin03123,7371
8Tuija Koivisto03119,0357
9Alexandra Ericsson03118,7356
10Lotta Aksnes03109,7329
11Sophie Hällström03107,3322
12Malin Åsén03106,0318
13K050488CAR0103104,0312
14K060696SAN010398,0294
15Linda Edbom0387,7263
16Linda Lindström0383,7251
17K010263MAR070374,7224