Hoppa till innehållet
Tillbaka till tävlingarna
Säsong 2025/26

Kungälv Open 2025

Kungälvs Bowlinghall, Kungälv11 aug. 2025 – 7 sep. 2025

Guide till sidan

Om tävlingsresultaten

Arrangör: Kungälvs BK.

Deltagare är unika spelare i klassraderna, även utan spelat resultat. Samma spel kan räknas i flera klasser utan att det är fler spelade set. Historiken kan vara ofullständig.

Placering och total kommer från BITS. Totalen inkluderar rapporterat handicap. Snittet är utan HCP: total / antal serier − HCP per serie, och räknas bara för giltiga enblocksresultat.

Flera spelblock eller osäkra värden ger –, inte noll. Ett giltigt nollresultat visas som 0. Placering kan styras av kval, final eller matchspel och behöver inte följa totalslagningen.

Informationen hör till sidan du tittar på.
Registrerade deltagare
107
Klasser med deltagare
3 / 3

KLass A (0-19 hcp)Kategori C

38 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Alexander Larsson36245,31 490
2Theo Stéen86229,71 426
3Anton Ekman86225,71 402
4Andreas Andersson186214,31 394
5Joakim West56226,71 390
6Daniel Svahn106217,51 365
7Samuel Svensson156211,01 356
8Linus Pettersson76216,21 339
9Elvis Broström146208,71 336
10Larry Lorentzson126209,81 331
11Robert Stålcrona136208,21 327
12Timmie Ahl06220,51 323
13Adam Andersson06219,51 317
14Pär Svensson96210,51 317
15Oskar Mohlin116205,51 299
16Jörgen Alexandersson166200,31 298
17Lucas Hall26212,01 284
18Henrik Holm186194,81 277
19Bobby Hellman126200,71 276
20Mathias Ulfhielm36209,51 275
21Jesper Pettersson166195,51 269
22Johan Ericsson156196,31 268
23Jesper Jansson196190,21 255
24Alida Molander66202,31 250
25Olle Svensson146192,01 236
26Jimmy Hellman146191,71 234
27Maximiliam Hübbe146191,01 230
28Zakarias Lindqvist26200,81 217
29Jesper Larsen26198,81 205
30Thomas Ohlén176183,51 203
31Felix Brogeland136187,21 201
32Freda Pettersson96191,01 200
33Richard Ohlén136185,81 193
34Christer Petersson106188,51 191
35Linus Ström166181,01 182
36Johnny Magnusson106185,21 171
37Marcus Fransson136174,01 122
38Conny Kihlvall196162,81 091

Klass B (20-40 hcp)Kategori C

69 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Lena Hellman406190,31 382
2Ludvig Dahlström296197,21 357
3Niklas Gustafsson226201,51 341
4Roger Samuelsson206202,01 332
5Christer Jakobsson276191,71 312
6Truls Johannesson286188,01 296
7Marcus Jonsson336182,71 294
8Jonathan Samuelsson216194,71 294
9Christer Niklasson266189,21 291
10Oskar Heed236191,81 289
11Peter Gustafsson346178,81 277
12Andreas Hall276185,81 277
13Conny Hofling266186,71 276
14Marcus Bernalt216191,31 274
15Eddy Kairis316180,31 268
16Jessica Lext226189,21 267
17Isak Delisle406171,01 266
18Anders Hesselgren216189,81 265
19Christian Carlsson276183,31 262
20Johanna Persson306180,01 260
21Bo Elefant266183,81 259
22Maximilian Ståhl316178,31 256
23Arne Moberg206189,21 255
24Kenny Persson236184,81 247
25William Frölinghaus386169,71 246
26Madelene Kaldemark406167,51 245
27Susanna Ottosson406167,31 244
28Bertil Brogeland406166,71 240
29Peter Karlsson406166,51 239
30Elias Petersson406166,51 239
31Thomas Holm336173,01 236
32Jörgen Bäck366169,51 233
33Mervi Ranttila376167,81 229
34Leif Nyberg Samuelsson306174,31 226
35Madeleine Andersson376167,01 224
36Lennie Guldbrandson306173,81 223
37Roger Skiöld406162,51 215
38Christoffer Johannesson256176,71 210
39Ewald Kühnemann236178,51 209
40Mohammad Al-Abed406161,31 208
41Vicktor Dahlström226179,01 206
42Ulf Råå266174,71 204
43Malin Melcker286170,81 193
44Jonatan Samuelsson Ungerman296169,31 190
45S-A. Alexandersson406157,81 187
46B-G. Wik406157,81 187
47Magnus Karlsson356162,21 183
48Philip Björk406157,01 182
49Tim Glenndin366159,71 174
50Renée Karlsson406155,01 170
51Rebecca Gustafson406155,01 170
52Fia Råå406154,81 169
53Inger Petterson406152,71 156
54Kim Westerberg326159,71 150
55Christoffer Engkvist206171,01 146
56Mathias Niklasson206169,21 135
57Peter Lihnell356153,71 132
58Karin Wik406146,21 117
59J-E. Hansson296156,51 113
60Peter Samuelsson406145,51 113
61Paul Hellberg406145,31 112
62Johan Malmborg386146,81 109
63Per Hedelin406144,51 107
64Ulf Risberg406142,21 093
65Carina Carvall Hansson406140,21 081
66Robert Carlsson406131,31 028
67Solgerd Lamberg406131,01 026
68Vera Hartmann406128,81 013
69Maja Svedjenäs Öhlin406127,31 004

FinalKategori I

24 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Joakim WestRapporterade spelblock: 834 (4 ser.) · 856 (4 ser.) · 458 (2 ser.) · 670 (3 ser.) · 727 (3 ser.)Flera spelblock516–3 545
2Alexander LarssonRapporterade spelblock: 849 (4 ser.) · 498 (2 ser.) · 461 (2 ser.) · 725 (3 ser.)Flera spelblock311–2 533
3Elvis BroströmRapporterade spelblock: 880 (4 ser.) · 828 (4 ser.) · 497 (2 ser.) · 602 (3 ser.)Flera spelblock1413–2 807
4Roger SamuelssonRapporterade spelblock: 839 (4 ser.) · 655 (3 ser.) · 444 (2 ser.)Flera spelblock209–1 938
5Samuel SvenssonRapporterade spelblock: 863 (4 ser.) · 874 (4 ser.) · 579 (3 ser.)Flera spelblock1511–2 316
6Oskar MohlinRapporterade spelblock: 880 (4 ser.) · 852 (4 ser.) · 403 (2 ser.)Flera spelblock1110–2 135
7Daniel SvahnRapporterade spelblock: 846 (4 ser.) · 890 (4 ser.) · 391 (2 ser.)Flera spelblock1010–2 127
8Anton EkmanRapporterade spelblock: 859 (4 ser.) · 386 (2 ser.)Flera spelblock86–1 245
9Christer JakobssonRapporterade spelblock: 845 (4 ser.) · 821 (4 ser.)Flera spelblock278–1 666
10Theo Stéen84194,5810
11Andreas Andersson184182,5802
12Niklas Gustafsson224175,3789
13Marcus JonssonRapporterade spelblock: 875 (4 ser.) · 770 (4 ser.)Flera spelblock338–1 645
14Lena Hellman404151,3765
15Ludvig Dahlström294159,5754
16Johanna PerssonRapporterade spelblock: 834 (4 ser.) · 737 (4 ser.)Flera spelblock308–1 571
17Truls Johannesson284180,5834
18Pär Svensson94198,8831
19Jonathan Samuelsson214186,0828
20Robert Stålcrona134189,8811
21Christer Niklasson264174,0800
22Linus Pettersson74192,8799
23Jessica Lext224177,3797
24Isak Delisle404150,5762

Placeringen avgörs av tävlingens spelform (kval, finalspel, matchspel) – inte enbart av totalslagningen. Källans spelblock visas under spelarens namn när värdena går att validera. Rondidentitet och eventuella HCP-ändringar mellan block saknas i underlaget; därför räknas inget snitt utan HCP för dessa rader.