Hoppa till innehållet
Tillbaka till tävlingarna
Säsong 2025/26

Individuella DM, Närke

Hallsbergs Bowlinghall, Hallsberg30 okt. 2025 – 9 nov. 2025

Guide till sidan

Om tävlingsresultaten

Arrangör: Närkes Bowlingförbund.

Deltagare är unika spelare i klassraderna, även utan spelat resultat. Samma spel kan räknas i flera klasser utan att det är fler spelade set. Historiken kan vara ofullständig.

Placering och total kommer från BITS. Totalen inkluderar rapporterat handicap. Snittet är utan HCP: total / antal serier − HCP per serie, och räknas bara för giltiga enblocksresultat.

Flera spelblock eller osäkra värden ger –, inte noll. Ett giltigt nollresultat visas som 0. Placering kan styras av kval, final eller matchspel och behöver inte följa totalslagningen.

Informationen hör till sidan du tittar på.
Registrerade deltagare
92
Klasser med deltagare
9 / 9

UngdomKategori G

6 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1M300610MEL0106173,21 039
2Lukas Thorén06144,3866
3Casper Lindberg06141,0846
4Casper Ivhall06121,3728
5Samuel Ivhall06111,7670
6Dino Besic0672,8437

JuniorKategori F

6 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Ebbot Björn06221,71 330
2Alexander Sundquist06198,21 189
3Algot Arnesén06193,21 159
4Emma Dössing06182,81 097
5Sebastian Bergsten06177,81 067
6Kasper Thorén06112,8677

DamKategori E

5 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Janina Lindberg06205,21 231
2Malin Genander06192,71 156
3Emma Sätterlund06184,21 105
4Sofia Koivukorpi06167,81 007
5Maria Nordfeldt06166,0996

HerrKategori D

20 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Patrik Wetterberg06213,21 279
2Torgny Sundkvist06213,21 279
3Erik Fahlén06209,31 256
4Andreas Forsgren06195,81 175
5Linus Hallgren06188,21 129
6Nicklas Odbert06187,01 122
7Hasse Olsson06187,01 122
8Rickard Bädicker06185,51 113
9Robert Skufca06183,71 102
10Robin Lundström06178,31 070
11Adam Skufca06176,71 060
12Henrik Rosengren06166,0996
13Fredrik Rosengren06162,2973
14Fredrik Ivarsson06162,0972
15Stefan Hjelm06160,3962
16Christoffer Bergsten06157,7946
17David Sandberg06154,2925
18Sebastian Wehlander06154,2925
19Eddie Sannes06147,7886
20Hampus Lavér Berglund06122,8737

OldgirlsKategori F

3 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1A-L. Aureliusson06150,7904
2Margareta Bädicker06141,8851
3Carina Haglund06141,5849

OldboysKategori E

17 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Peter Lagerroos06210,01 260
2Klas Thunberg06207,01 242
3Bo Jansson06195,01 170
4Hasse Olsson06190,71 144
5Pär Fahlén06185,81 115
6Joakim Falk06185,51 113
7Kenneth Melin06183,71 102
8Robert Forsbacka06180,71 084
9Mikael Djerf Borén06180,21 081
10Håkan Fridlund06173,71 042
11Kent Gustafsson06173,51 041
12Kent Fahlén06169,81 019
13Urban Alfredsson06167,21 003
14Kjell Bädicker06166,81 001
15Jimmy Karlsson06164,0984
16Erik Bergsten06155,3932
17Lars Waldemarsson06152,3914

Veteran HerrKategori F

22 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Lars Henry Persson06196,21 177
2Roger Backlund06190,71 144
3Örjan Lönnqvist06183,01 098
4Ove Backlund06178,71 072
5Ulf Petersson06177,81 067
6Hans Holmén06177,51 065
7L-Å. Johansson06177,31 064
8Erkki Samppala06175,31 052
9Björn Torstensson06175,01 050
10Tomas Ericsson06174,31 046
11Ossi Heikkinen06172,81 037
12Tomas Lage06172,51 035
13Dan Bodin06169,31 016
14K-A. Nilsen06168,21 009
15Lars Lindberg06167,51 005
16Roland Kihl06167,01 002
17Stefan Ericson06161,3968
18Roy Arnesén06158,8953
19Tor Hallin06158,3950
20Bertil Järnström06154,2925
21Georg Ahlinder06152,8917
22Gunnar Andersson06140,3842

Veteran DamKategori G

5 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Ulla Britt Johansson06180,71 084
2Gunilla Bodin06150,7904
3Inger Petersson06144,8869
4Yvonne Norling06144,0864
5Eila Holmén06139,7838

Para BKategori G

9 deltagare i klassenTotal inkl. HCP · snitt utan HCP
Total inkl. HCP
PlaceringSpelareHCP / serieSSnittTotal
1Henrik Fryxell06166,71 000
2My Grufman06144,5867
3Robin Lundell06128,8773
4Johan Fridlund06127,5765
5Joakim Åstenius06126,3758
6Carola Fryxell06124,0744
7Kalle Andersson06121,8731
8Cecilia Almgren06120,7724
9Roman Polyansky06115,3692